Masteron (Dronstanolone)
Początki historii Masteronu
Masteron to nazwa handlowa sterydu anaboliczno-androgennego (grupę tą nazywamy w skrócie SAA) Drostanolon lub rzadziej spotykanym Dromostanolonem.
Przeprowadzone nad nim badania miały miejsce w roku 1959, w którym powstał Drostanolone propionate charakteryzujący się krótkim okresem półtrwania.
Po raz pierwszy propionat drostanolonu został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w 1961 roku pod nazwą handlową „Drolban” przez firmę Lilly.
W kolejnych latach występował także pod nazwami handlowanymi:
Masterone - Producent: Ricordati - Kraj: Włochy - Rok wprowadzenia: 1962
Masterid - Producent: Gruenenthai - Kraj: W. Niemcy - Rok wprowadzenia: 1969
Permastril - Producent: Cassenne - Kraj: Francja - Rok wprowadzenia: 1969
Masteril - Producent: Syntex - Kraj: Wielka Brytania //
Mastisol - Producent: Shionogi - Japonia //
Metormon -Producent: I.F.L - Hiszpania //
Struktura chemiczna
Masteron jest zmodyfikowaną pochodna DHT (dihydrotestosteronu), z grupami metylowymi na drugim atomie węgla (alfa węgla), która odpowiada za jego wzrost energii anabolicznej.
Powyższa grupa metylowa utrudnia chemicznej dehydrogenazie 3-hydroksysteroidowej metabolizm Dronstanolonu.
Cząsteczka ta występuje w strukturze mięśni i jest odpowiedzialna za degradację dowolnego DHT do 2 nieaktywnych metabolitów: 3-alfa-androstanodiolu i 3-beta-androstanodiolu.
W wyniku tego chemicznego DHT pod żadnym względem nie działa anabolicznie w strukturze mięśni.
Uważa się, że gdyby zneutralizować cząsteczkę dehydrogenazy trójhydroksysteroidowej,
DHT można by naprawdę opisać jako naprawdę skuteczny steryd anaboliczny.
Dopełniacz klasy metylowej drostanolonu powoduje, że jest on odporny na enzym.
Występuje w wersjach:
Drostanolone Propionate (powszechnie nazywany
„masteronem krótkim”) - estr ten charakteryzuje się krótkim okresem
półtrwania, z którym wiążą się częste iniekcje.
Drostanolone
Enanthate - (powszechnie nazywany „masteronem długim”) - ten za to estr,
charakteryzuje się tak jak w przypadku chociażby testosteronu znacznie
dłuższym okresem półtrwania.
Charakterystyka Masteronu
Jak wspomniano wyżej Masteron jest pochodną DHT (dihydrotestosteronu) produkowanego przez nas rodzaju hormonu steroidowego, należącego do rodziny androgenów kształtujących męskie cechy w naszym organizmie.
Inne sterydy anaboliczne należące do rodziny pochodnych DHT to: Oxandrolone, Anapolon, Winstrol, Primobolan.
Podstawową cecha Drostanolone jest jego brak zdolności do interakcji z enzymem aromatazy (konwersją androgenów w estrogeny) co czyni go środkiem dającym efekty w postaci jakościowej definicji mięśni, nadając im twardy oraz suchy wygląd.
Absolutnie w jego przypadku nie musimy się obawiać o efekty ubocznych takie jak retencja wody, ginekomastia czy przyrost tkanki tłuszczowej.
Badania wykazały że Masteron wykazuje silne powinowactwo do SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe).
SHBG dezaktywuje związk testosteronu, a kiedy tak się dzieje, liczba wolnego testosteronu znacząco maleje, co wpływa negatywnie na Twoja sylwetkę, a także niesie za soba wiele innych nieprzyjemnych efektów.
Wiążąc się z SHBG, Masteron (podobnie jak Winstrol) zapewni, że twój testosteron nie zostanie uwięziony w globulinie wiążącej hormony.
To jeszcze bardziej zwiększy potencjał stosowanych sterydów.
Masteron jest bardzo często łączony z innymi sterydami anabolicznymi podczas cyklów właśnie za to że redukuje SHBG, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał innych środków.
Idealnie nadaje się do cyklów jakościowych, w celu redukcji tkanki tłuszczowej, przykładowy cykl znajdziecie w artykule tutaj.
Podobnie jak większość innych sterydów, Masteron zwieksza syntezę białek, które mają kluczowe znaczenie dla budowania mieśni. Wpływa to na wzrost oraz regeneracje miesni.
Masteron zwiększy również liczba czerwonych krwinek, dzięki czemu tkanki mięśniowe beda miały staly dopływu do wystarczającej ilości tlenu i wpływu na wytrzymalosc podczas ciężkich treningów.
Masteron skutki uboczne
Należąc do rodziny DHT, jest pozbawiony całkowicie skutków ubocznych związanych z aromatyzacją takich jak retencja wody, ginekomastia, nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej. Poza całkowitym uniknięciem konwersji do estrogenów, istnieją badania które sugerują że działa również jak łagodny inhibitor aromatazy. Brak aromatyzacji oraz zbyt niski estrogen wysusza stawy oraz zwiększa ryzyko kontuzji.
Nie można wykluczyć jednak androgennych skutków ubocznych takich jak: łysienie, przerost prostaty, trądzik, wirylizacja, wzrost agresji.
Jego zdolność do obniżania poziomu estrogenu w surowicy skutkuje negatywną zmiana profilu lipidowego krwi powodując obniżenie HDL („dobrego poziomu cholesterolu”) i zwiększa LDL („zły” poziom cholesterolu).
Masteron nie należy do grupy środków C17-alfa alkilowanych więc nie jest hepatoksyczny dla wątroby, oraz negatywnie wpływa na układ HPTA (zmniejszając endogenna produkcje testosteronu).
Masteron dawkowanie
W medycynie Masteron stosowany był w leczeniu kobiet chorych na raka piersi lecz powodował zbyt duże skutki uboczne w postaci wirylizacji i nie jest on powszechnie stosowany.
Obecnie zawodniczki w celach sportowych stosują dawki 50-100 mg na tydzień (jest to bezpieczna i akceptowalna dawka).
U sportowców i kulturystów dawkowanie mieści się w zakresie od 200 - 400 mg tygodniowo.
Większość zawodników nie ryzykuje przekraczania powyższych dawek ze względu na skutki uboczne, rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się dodanie do cyklu środka o silniejszych właściwościach anabolicznych.
Masteron cena
W zależności od źródła, cena Masteronu z undergroundowych labów pochodzenia podziemnego będzie wahać się od 160 zł do nawet 300 zł za ampułke 10 ml o stężeniu 100 mg / ml.
Znajdą się zapewne też tańsze źródła które mogą mieć dostępny Masteron (w tym samym formacie 10 ml 100 mg / ml) w niższym przedziale cenowym.
Wszystkie produkty ściśle są podziemne, ponieważ Masteron od firmy farmaceutycznej nie istnieje na czarnym rynku sterydów anabolicznych.
Your email address cannot be published. Required fields are marked*
Brak komentarzy