media

Wprowadzenie do Turanabolu: Skuteczny steryd anaboliczny w tabletkach4-chlorodehydrometylotestosteron (Turinabol, Turanabol) 
Nazwa chemiczna:  4-chloro-17a-metylo-17b-hydroksyandrosta-1,4-dien-3-on 
Masa cząsteczkowa: 
 334,89 g / mol 
Okres półtrwania: 
 16 godzin 
Czas wykrywania: 
 11 - 12 miesięcy 
Ocena anaboliczna: 
 54 
Ocena androgeniczna: 
 6


Wstęp

Turanabol (Chlorodehydrometylotestosteron) jest w rzeczywistości zmodyfikowaną postacią Dianabolu (Methandrostenolone), dzięki czemu jest kombinacją struktur chemicznych Dianabolu i Clostebolu (4-chlorotestosteronu). Dlatego właśnie rzeczywistą nazwą chemiczną jest 4-chlorodehydrometylotestosteron. Modyfikacje jego struktury chemicznej sprawiły, że jest to środek stosunkowo niearomatyzujący z bardzo niskim działaniem androgennym, dlatego też jest często nazywany „łagodną wersją metanabolu”.

 

Struktura chemiczna Turanabolu

Jak już wcześniej wspomniano Turanabol jest zmodyfikowaną formą. Posiada taką samą ogólną strukturę chemiczną Dianabolu oraz substytucję 4-chloro, którą posiada Clostebol. W rezultacie staje się znacznie łagodniejszym hormonem niż jego macierzysty hormon Dianabol. Zmiany w jego strukturze chemicznej usuwają zdolność aromatyzacji do estrogenów, a także wykazują znacznie słabsze działanie androgeniczne. W związku z tym Turanabol posiada zatem ocenę anaboliczną 54 i bardzo niską ocenę androgeniczną 6, co sprawia, że ​​jego różnica między efektami anabolicznymi i androgennymi jest bardzo wyraźna i korzystna.

Chemiczne modyfikacje Turanabol dają mu także 16-godzinny okres półtrwania oraz zdolność wiązania się z SHBG (globuliną wiążącą hormony płciowe).

Turanabol jest alkilowany C17-alfa, po to aby umożliwić podanie go drogą doustną, w wyniku czego będzie wykazywał działanie toksyczne dla wątroby. Posiada również podwójne wiązanie między węglem pierwszym a drugim, które jest odpowiedzialne za zmniejszenie siły androgennej. W budowie chemicznej atom chloru jest przyłączony do 4 węgla, co pozwoli na zniwelowanie właściwości aromatyzujących turanabolu.

 

Właściwości Turanabolu

Ze względu na wyraźne oddzielenie efektów androgennych od anabolicznych, jest on znacznie słabszym sterydem anabolicznym niż jego macierzysty hormon Dianabol. Dlatego też żeby osiągnąć dobre efekty dawki są stosunkowo wysokie. Zastosowanie Turanabolu pozwoli uzyskać efekty w postaci beztłuszczowej masy mięśniowej, bez większego ryzyka o ginekomastię lub innych efektów ubocznych związanych z nadmiarem estrogenów. Jest także stosowany jako idealny środek pod wycinkę podczas okresów redukcji tkanki tłuszczowej lub przygotowań do zawodów kulturystcznych ze względu na niezdolność do przekształcenia w estrogen.

Kolejną zaletą Turanabolu jest powiązanie z SHBG co pozwala na stosowanie większej liczby innych sterydów anabolicznych. W takim połączeniu SHBG nie hamuje ich działania. Analogicznie myśląc Turanabol jest także, bardzo często stosowany jako dodatek do innych sterydów anabolicznych podczas cyklów właśnie za to że redukuje SHBG, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał innych środków.

 

Efekty uboczne turanabolu

Turanabol jest znany jako jeden z „łagodnych” doustnych sterydów anabolicznych, często umieszczanych w tej samej kategorii co Anavar (Oxandrolone) i Primobolan. Turanabol nie posiada również żadnych składników estrogenowych i nie powoduje wzrostu poziomu estrogenów. Jest to równoznaczne z tym, że środek ten jest relatywnie bezpiecznym związkiem dla kobiet i osób pragnących łagodnego sterydu jako wstępu do świata anabolików.


Androgenne skutki uboczne

Chemiczna zmiana Turanabolu polegająca na utrzymywaniu podwójnego wiązania między atomami węgla 1 i 2, a także modyfikacji 4-chloro, daje mu znacznie zmniejszoną siłę androgenną. To jednak nie zapobiega całkowicie wystąpienia androgenności Turanabolu wśród osób przyjmujących. W wyższych dawkach może powodować objawy androgenne, takie jak agresja, wściekłość i trądzik. Turanabol jest również metabolizowany przez enzym 5-alfa reduktazy do silniejszego metabolitu androgennego, ale wiadomo, że tempo redukcji 5AR, na które narażony jest Turanabol, jest bardzo niewielkie. Stosowanie inhibitorów 5AR, takich jak Proscar, Dutasteride i Finastride, byłoby prawdopodobnie nieskuteczne.


Estrogenowe skutki uboczne

Turanabol jest zmodyfikowaną formą Methandrostenolone (Dianabol). Skład chemiczny Turanabolu uniemożliwia interakcję z receptorem estrogenowym (ER). Jest to wynik jego substytucji 4-chloro (grupa chloro, która została przymocowana do czwartego węgla w strukturze steroidu). Turanabol nie może zatem znacznie aromatyzowa. Efekty uboczne, takie jak ginekomastia powinny więc nie występować.


Supresja testosteronu

Prawie wszystkie sterydy anaboliczne zmieniają produkcję endogennego testosteronu u mężczyzn i kobiet w różnym stopniu. Mimo, że Turanabol jest uważany za łagodny, nadal będzie powodował hamowanie wytwarzania naturalnego testosteronu. Chociaż Turninabol nie wchodzi w interakcje z receptorem estrogenowym (ER) w podwzgórzu lub receptorze progesteronu (PgR) i powoduje supresję, będzie oddziaływać z receptorem androgenowym (AR) i zmniejszać produkcję gonadotropin. Oznacza to, że terapia post-cykliczna (PCT) jest zalecana, nawet gdy Turanabol został użyty sam ( zalecane przyjmowanie równoległe testosteronu np. Enantathe).  Antyestrogeny, takie jak Nolvadex i Clomid, można wykorzystać do zwiększenia produkcji endogennego testosteronu.


Hepatotoksyczność i cholesterol

Ze względu na to, że Turanabol jest doustnym sterydem anabolicznym C17-alfa alkilowanym, wartości wątrobowe, w tym poziom AST i ALT, będą wzrastać wraz z jego użyciem. Jednakże, jak wykazano w badaniach medycznych przeprowadzonych na sportowcach z Niemiec Wschodnich w 1990 r., Dawki 15–35 mg na dobę nie zmieniły znacząco poziomów AST i ALT. Trzeba jednak pamiętać, że dawkowanie Turanabolu obecnie wynosi więcej niż 15-35 mg dziennie, często przekraczając 60 mg. Dlatego należałoby oczekiwać bardziej negatywnego wpływu na wątrobę, nerki i poziom złego cholesterolu (LDL). Podobnie jak wiele doustnych sterydów, profil cholesterolu użytkowników może się diametralnie zmienić. HDL może spaść, a LDL może wzrosnąć, powodując złe warunki dla innych działań niepożądanych związanych z układem sercowo-naczyniowym i zwiększając czynniki ryzyka.


Działania niepożądane ze strony układu sercowo-naczyniowego

Jak wcześniej zauważono, poziom cholesterolu może się zmienić, gdy stosuje się doustne sterydy, nawet przy krótkich cyklach. Ostatnie badania wskazały, że wzrost cholesterolu jest jednym z najważniejszych efektów ubocznych związanych ze sterydami, których kulturyści chcą uniknąć. Występowanie blaszki miażdżycowej, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom LDL i niski poziom HDL , a także wzrost trójglicerydów mogą i będą prowadzić do choroby wieńcowej, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności. Zaleca się zatem, aby wszystkie doustne sterydy były przyjmowane  6-8 tygodni i nie dłużej. Zalecane są również suplementy wspomagające, w tym: kurkumina, bergamotka z owoców cytrusowych, witamina K2, omega-3.

 

Dawkowanie

Turanabol posiada w przybliżeniu połowę anabolicznej siły w porównaniu do testosteronu, dlatego zalecana dawka początkowa wynosi 30-40 mg dziennie, podczas gdy średnio zaawansowani użytkownicy mogą stosować 50-80 mg dziennie. Zaawansowani i profesjonalni kulturyści mogą stosować 80-100 mg na dobę, przy czym niektóre przypadki sięgają dawek rzędu 150mg na dobę.

 

Ciekawostką jest to, że dawki medyczne Turanabolu wynoszą około 5-10 mg dziennie i są podawane osobom z chorobami wyniszczającymi mięśnie. Dawki dla kobiet zaczynają się od 1 mg na dobę i mogą przekraczać 2,5 mg na dobę.

Dawki u kobiet wynoszą od 5 do 10 mg dziennie. Nadużywanie sterydów u kobiet, przy ekstremalnych dawkach, może powodować trwałe objawy wirylizacji, trądzik, agresję i efekty maskulinizujące.

Okres półtrwania Turanabolu wynosi 16 godzin. Jest to uważane za długie w porównaniu z innymi doustnymi androgenami. Dianabol, ściśle powiązany strukturalnie z Turanabolem, ma na przykład okres półtrwania 4,5 - 6 godzin. W wyniku tego długiego okresu półtrwania nie jest konieczne dzielenie dawek Turanabolu na kilka dziennie.

 

Zastosowanie

Turanabol jest często łączony z innymi sterydami anabolicznymi, ponieważ jest to łagodny środek i obniża naturalny poziom testosteronu u osób które go stosują. Turanabol nie jest najbardziej anabolicznym ani androgennym środkiem, dlatego też sportowcy znacznie częściej sięgają po silniejsze środki. Ten stosunkowo łagodny anabolik jest stosowany podczas faz cięcia, okresów przygotowawczych przed zawodami.

Turanabol w dawce 40-60 mg dziennie przez 6-8 tygodni jako jedyny środek cyklu, zapewni wzrost siły, suchego mięśnia i pozwoli utrzymać masę mięśniową przy deficycie kalorycznym. Zastosowanie Testosteronu Propionate w dawce 100 mg co drugi dzień w połączeniu z Turanabolem 60 mg na dobę przez 8 tygodni zapewni doskonałe efekty w postaci beztłuszczowej masy mięśniowej i formy na lato.

Podczas cykli bazowanych na dłuższych estrach testosteronu (enanthate / cypionate) może być przyjmowany jako środek zapewniający mocny start na początku cyklu.


Pozdrawiamy,

Underpharm.pl

Komentarze: 0

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Your email address cannot be published. Required fields are marked*